KONTAKTY
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
ZBOŽÍ V AKCI
Úvod » LADAX
CO JE SYSTÉM LADAX®
Izolační materiály, které zajistí naprostou a trvalou odolnost zděných, betonových a železobetonových konstrukcí proti průsaku vody a jiných kapalin kterýmkoliv směrem.
V následujícím textu budeme hovořit pro zjednodušení pouze o betonové konstrukci. Obdobné vlastnosti, funkce ovšem platí také pro zděnou a železobetonovou konstrukci.
JAK PŮSOBÍ LADAX® NEPROPUSTNOST
Krystalické nepropustné materiály LADAX® jsou kompozity prášku, který se skládá z portlandského cementu, velmi jemného upraveného křemičitého písku a z mnoha aktivních chemikálií, jejichž druh a dávkování je samozřejmě tajemstvím výrobce. Před použitím se tato směs smíchá s vodou, čímž se vytvoří kašovitá hmota pro aplikaci na povrch betonu ve formě nátěru nebo nástřiku. Po smíchání s vodou a nanesení na povrch některým z uvedených způsobů vyvolají chemikálie LADAXu katalytickou reakci, jejímž důsledkem je tvorba nerozpustných vláknitých krystalů v pórech a kapilárách betonu. Tím se beton trvale zacelí proti průsakům vody a jiných kapalin v jakémkoli směru.
Je třeba zdůraznit, že samotná vrstva LADAXu nemá těsnicí funkci a je pouze nosičem aktivních chemických látek, které vyvolávají tuto těsnicí krystalizaci uvnitř betonu.
Výsledkem procesu krystalizace je zvýšení vodonepropustnosti ošetřené konstrukce betonu.
JAKÁ JE „NEPROPUSTNOST“ KONSTRUKCE PO APLIKACI LADAXU
Zkoušky provedené akreditovanou laboratoří prokázaly, že LADAX® MONO aplikovaný na 5 cm silném betonu úplně zabránil průsaku vody při tlaku až 1 250 kPa, tj. 125 m vodního sloupce. Je třeba dodat, že zkušební zařízení nebylo schopno větší tlak vyvinout.
JAKÁ JE TRVANLIVOST MATERIÁLŮ LADAX®
Výsledkem aplikace LADAXu, na rozdíl od většiny dalších systémů, je jeho stálost. Vytvořené vláknité krystalické formace se vzhledem ke své jedinečné kompozici za normálních podmínek neporuší.
JAK OCHRAŇUJE LADAX® ŽELEZOBETONOVÉ KONSTRUKCE
Agresivní účinek chloridů, síranů, sirovodíků, kysličníku uhličitého a jiných chemických látek na beton je podmíněn přítomností vody. Ochrana betonu LADAXem nespočívá ve zvýšení chemické odolnosti cementového kamene, ale v utěsnění všech kapilár a pórů, které brání vodě a těmto chemickým látkám do betonu pronikat.
Pokud se přesto stane, že roztoky těchto látek proniknou pod povrch betonu, LADAX® bude reagovat s roztokem a spotřebovávat jeho vodu k dotěsnění těchto cest další krystalizací. Agresivní škodlivé látky zůstanou zablokované v tenké povrchové vrstvě o síle několika milimetrů a nebudou schopny se dále pohybovat. Proto beton ošetřený LADAXem může mít na svém povrchu např. chloridy, a přesto nedojde ke korozi výztuže.
pH: při stálém styku - od 3,0 do 11,0;
při periodickém styku - od 2,0 do 12,0;
krátkodobě až 1
TEPLOTA: stálá - od -32oC do +130oC;
periodická - od -185oC do +1 530oC
VLHKOST: žádný vliv
UV ZÁŘENÍ: žádný vliv
OXIDACE: žádný vliv
JAK SE OD SEBE LIŠÍ KRYSTALICKÉ MATERIÁLY JEDNOTLIVÝCH VÝROBCŮ
Hmoty LADAX® jsou úspěšně používány od roku 1995. Technologie výroby krystalizačních materiálů se mezi výrobci od sebe liší velikostí jednotlivých krystalů, která se pohybuje v rozmezí tloušťky 2 - 15 µ a délky 20 - 40 µ. Je zřejmé, že se větší krystaly nebudou schopny dostat hluboko pod povrch, a tak odolat vyšším tlakům a agresivnějšímu prostředí. Tyto pak působí hlavně na povrchu. Systém LADAX® také na rozdíl od jiných krystalů není ovlivněn ultrafialovým zářením.
V ČEM SE LADAX® LIŠÍ OD JINÝCH VÝROBKŮ
Systém LADAX® je unikátní v tom, že působí jako katalyzátor, který vytvoří vhodné prostředí. Využívá přitom vlastností samotného betonu. Vedlejším produktem těchto reakcí je vznik nerozpustných krystalických vláken, které prorůstají póry a kapilárami betonu.
Tento krystalický růst je velmi odolný proti vysokým tlakům vody z jakéhokoliv směru, a zároveň proti většině agresivních chemikálií. Protože je tento postup katalytický, růst krystalických vláken se obnoví i mnoho let po původní aplikaci, aby utěsnil vady, které se mohou v betonu objevit i později.
LADAX® NENÍ TOXICKÝ
Státní zdravotní ústav v Praze schválil v české republice použití materiálů LADAX® i pro konstrukce uchovávající pitnou vodu a poživatiny.
Slovenská akreditovaná laboratoř vydala certifikát prokazující shodu vlastností výrobků LADAX® s normami platnými pro Slovenskou republiku, včetně použití pro konstrukce s pitnou vodou.
NĚKTERÉ VÝHODY LADAXU PROTI POVLAKOVÝM IZOLACÍM
LADAX® nepotřebuje pro svou aplikaci suché prostředí, naopak vyžaduje vlhkost nezbytnou k růstu krystalů
LADAX® urychlí postup prací tím, že jej lze aplikovat ihned po provedení betonáže konstrukce
LADAX® se nedá prorazit, roztrhnout, probodnout nebo porušit ve švech zacelí praskliny až do velikosti 0,4 mm
LADAX® není třeba chránit proti poškození při zásypech zeminou kolem základů nebo při montování výztuže, zámečnických prvků apod.
LADAX® díky časově nenáročné aplikaci v porovnání s povlakovými izolacemi,
LADAX® snižuje náklady je možno aplikovat z pozitivní i negativní strany tlaku vody, zvenku i zevnitř
LADAX® zabrání průniku škodlivých látek (vody, atd.) do betonu, čímž prodlužuje jeho životnost
LADAX® při aplikaci mezi konstrukční vrstvy neohrožuje stabilitu a pevnost vůči smykovým silám
LADAX® před svou aplikací nepotřebuje náročnou povrchovou úpravu betonu (vyrovnávání apod.)
LADAX® je netoxickou součástí betonu a spolu s betonem se může recyklovat, po odbourání netvoří obtížný odpad